خندیدن دختر دونالد ترامپ فارغ التحصیل دونالد ترامپ

خندیدن: دختر دونالد ترامپ فارغ التحصیل دونالد ترامپ لس آنجلس زناشویی دانشگاه زندگی آرایش

گت بلاگز اخبار بین الملل کاخ سفید به تهدیدها در توافق هسته‌ای با عربستان توجه کند

وب سایت بولتن دانشمندان هسته‌ای آمریکا در گزارشی با هشدار در مورد خطرات دستیابی عربستان به فناوری ساخت سانتریفیوژها و غنی‌سازی اورانیوم گفت: دولت ترامپ باید تلا

کاخ سفید به تهدیدها در توافق هسته‌ای با عربستان توجه کند

کاخ سفید به تهدیدها در توافق هسته ای با عربستان توجه کند

عبارات مهم : توافق

وب سایت بولتن دانشمندان هسته ای آمریکا در گزارشی با هشدار در مورد خطرات دستیابی عربستان به فناوری ساخت سانتریفیوژها و غنی سازی اورانیوم گفت: دولت ترامپ باید تلاش کند تا توافقی را با مفاد سرسختانه بر سر برنامه هسته ای آینده در عربستان با این کشور به امضا برساند.

به گزارش ایسنا، وب سایت بولتن دانشمندان هسته ای آمریکا در گزارشی نوشت: دولت ترامپ در یک قدمی امضای توافقنامه هسته ای با عربستان سعودی واقع شده است است که گفته می شود سختگیری زیادی را متوجه دستیابی سعودی ها به فناوری غنی سازی اورانیوم از طریق سانتریفیوژها نمی کند. از این فناوری می توان جهت فراهم آوردن مواد مورد نیاز جهت ساخت سلاح هسته ای استفاده کرد ولی موردی که در مورد برنامه هسته ای کشور عزیزمان ایران نیز موجب نگرانی جامعه بین الملل شده است بود، دولت ترامپ می گوید که این انعطاف در توافق هسته ای با عربستان جهت تضمین آن که سعودی ها شرکت هسته ای وستینگ هاوس را به عنوان پیمانکار ساخت نیروگاه هسته ای خود گزینش کنند، مهم است ولی شرکت وستینگ هاوس که طی دو پروژه اخیر خود در آمریکا وحشتناک عمل کرده که نتیجه آن نیز ورشکستگی این شرکت بود.

در نتیجه بسیار بعید به نظر می رسد که وستینگ هاوس بتواند گوی سبقت را از کنسرسیوم هسته ای کره جنوبی که اخیرا تجربه موفقی در ساخت نیروگاه هسته ای امارات با چهار راکتور داشته هست، بروباید. این عنوان بر ضرورت دستیابی به یک توافق سرسختانه با سعودی ها از نظر امنیتی که تضمین کننده عدم دستیابی این کشور به سلاح هسته ای است را زیاد کردن می دهد. درخواست دولت ترامپ از کنگره جهت سخت نگرفتن در مورد توافق هسته ای با عربستان بسیار دلواپس کننده است.

کاخ سفید به تهدیدها در توافق هسته‌ای با عربستان توجه کند

ریک پری وزیر انرژی آمریکا در 22 مارس با حضور در کمیته خدمات تسلیحات سنا، گفت: اگر آمریکا با عربستان توافق هسته ای امضا نکند روسیه یا چین این کار را انجام خواهند داد.

سعودی ها نیز که از طریق چند موسسه لابی در واشنگتن راجع به این عنوان مشورت می گیرند، تلاش کرده اند تا این تفکر را در آمریکا نهادینه کنند که در واقع مورد استقبال مقامات ترامپ نیز قرار گرفته است یعنی این که اگر روسیه بتواند ردپای هسته ای خود را در عربستان محکم کند این عنوان به اعتبار و نفوذ منطقه ای آمریکا لطمه وارد خواهد کرد.

وب سایت بولتن دانشمندان هسته‌ای آمریکا در گزارشی با هشدار در مورد خطرات دستیابی عربستان به فناوری ساخت سانتریفیوژها و غنی‌سازی اورانیوم گفت: دولت ترامپ باید تلا

این گزارش می افزاید: ولی سعودی ها آن قدر احمق نیستند که روسیه یا چین را گزینش کنند. مسکو اکنون شریک هسته ای دشمن عربستان یعنی کشور عزیزمان ایران محسوب می شود و پکن نیز تاکنون اقدامی در جهت صادرات راکتورهای هسته ای انجام نداده است.

سعودی ها اکنون نیز یک سابقه قابل توجه از همکاری هسته ای با کره جنوبی در کارنامه خود دارند. آنها در سال 2011 توافقی را در زمینه همکاری صلح آمیز هسته ای و یک تفاهمنامه یکسان را نیز در سال 2015 با سئول امضا کردند. تاکنون ده ها نفر از دانشجویان عربستان نیز جهت آموزش هسته ای به کره جنوبی اعزام شده است اند. در این شرایط ابعاد غنی سازی در توافق امضا شده است میان عربستان و کره جنوبی در سال 2011 یک نگرانی حیاتی است.

در این توافق آمده است: اورانیوم انتقال داده شده است بر اساس این توافق که در هر تجهیزاتی مورد استفاده قرار بگیرد نباید زیاد از 20 درصد یا زیاد به شکل اورانیوم U 235 غنی سازی شود مگر آنکه طرف ها در مورد آن توافق کنند. به عبارت دیگر توافق سال 2011 به طور کلی اجازه راه اندازی تاسیسات غنی سازی در عربستان سعودی را می دهد و به طور مشخص غنی سازی تا 20 درصد را مجاز می داند. دلیلی که این عنوان در مورد عربستان باعث نگرانی می شود که نمونه آن نیز در کشور عزیزمان ایران وجود داشت، آن است که در صورت کسب فناوری غنی سازی اورانیوم وقت بسیار کوتاهی مورد نیاز است تا بتوان اورانیوم با غنای اوج نیز تولید کرد. این عنوان از یک سوی دیگر نیز جای نگرانی دارد و آن اینکه محمدبن سلمان ولیعهد عربستان اخیرا در مصاحبه ای اعلام کرد که اگر کشور عزیزمان ایران بمب هسته ای بسازد ما نیز خواهیم ساخت.

کاخ سفید به تهدیدها در توافق هسته‌ای با عربستان توجه کند

این به آن معنی است که اگر ما قصد داریم مسیر دستیابی عربستان سعودی به تسلیحات هسته ای را مسدود کنیم که باید این کار را انجام دهیم ما باید بر مفادی در قرارداد پیش رو با عربستان تاکید داشته باشیم که در توافق با امارات نیز لحاظ شد و آن اینکه عربستا نباید در فعالیت های مربوط به غنی سازی و بازفرآوری پلوتونیوم از سوخت هسته ای مصرف شده است فعالیتی داشته باشد و از سوی دیگر باید اطمینان یابیم که کره جنوبی نیز تا زمانیکه عربستان با این مفاد موافقت کند از ادامه همکاری با سعودی ها خودداری کند.

اکنون سوالی که مطرح می شود آن است که آیا عربستان سعودی باید با این مفاد محدودکننده موافقت کند و آیا کره جنوبی نیز باید جهت اطمینان از اجرای این محدودیت ها با آمریکا همکاری کند. باید گفت که هر دوی این کشورها جهت دفاع از خود به آمریکا متکی هستند و اگر این کشورها را در پرسشها مربوط به مالی و تجاری تحت فشار قرار دهیم، می توانیم منافع امنیت ملی آمریکا را نیز تامین کنیم.

وب سایت بولتن دانشمندان هسته‌ای آمریکا در گزارشی با هشدار در مورد خطرات دستیابی عربستان به فناوری ساخت سانتریفیوژها و غنی‌سازی اورانیوم گفت: دولت ترامپ باید تلا

واژه های کلیدی: توافق | آمریکا | فناوری | سعودی ها | عربستان | کره جنوبی | دولت ترامپ | عربستان سعودی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz